* Serbest Tüketici kavramı ne demektir?
2011 yılı itibariyle yıllık elektrik enerjisi tüketimi 30.000 kWh ve üzerinde olan tüketiciler Serbest Tüketici niteliğindedir ve tedarikçi seçme hakkına sahiptir. Dolayısıyla, mevcut tarifelerinden daha indirimli bir birim fiyatla elektrik enerjisi tedarik edebilmektedirler.
* Serbest Tüketiciler Tedarikçi Seçme Hakkını neden kullanmalıdır?
Ülkemizde uygulanmakta olan “Otomatik Fiyatlandırma Mekanizması” ile Dağıtım Şirketlerinin tarifeleri, elektrik üretim maliyetlerine göre belirlenmekte olup yıl içinde belirli periyotlarla değişmektedir. Dolayısıyla, tedarikçi değişimi ile kazanacağınız iskonto ile, olası elektrik zammı durumunda da devam eden avantajınız ile zamdan etkilenmemiş olacaksınız.
* Enerji tedarik etmenin avantajı ne olacaktır?
Şirketimiz aboneliğinizin tüketim profilini inceleyerek size en uygun iskonto oranını belirleyecektir. Böylece, işbirliğiniz başladığı anda elektrik enerjisi maliyetiniz azalmış olacaktır. Elektrik enerjiniz yine bağlı bulunduğunuz EDAŞ veya TEİAŞ tarafından iletilecektir. Dolayısıyla, aboneliğinizin yer aldığı tesiste teknik anlamda da bir değişiklik olmayacağından, mevcut tesisatınız üzerinden enerji tedarikine devam edeceğinizden, değişen tek durum daha az fatura ödeyecek olmanızdır.
Ayrıca, son yıllarda tedarikçi değiştiren tüketiciler tarafından ihtiyacının fazlasıyla hissedildiği uzman bir ekip de her zaman size destek olacaktır.
* Tedarikçi değişiminden sonra hangi konularda bağlı bulunduğunuz Dağıtım Şirketi ile ilişkiniz devam edecek.
Her ay sonunda elektrik sayaçlarınız yine Dağıtım Şirketi’nin görevlendirdiği elemanlar tarafından okunacaktır. Elektrik enerjisi tüketim faturanız ise, imzalamış olduğunuz Elektrik Enerjisi Satış Anlaşması kapsamındaki fiyat ve ödeme koşulları geçerli olacak şekilde Tedarikçi tarafından oluşturulacaktır.
Olası elektrik kesintisi ve arıza riskinden de sorumluluk alanında bulunduğunuz Dağıtım Şirketleri sorumludur. Özel tedarikçi şirketten kaynaklanan kesinti veya arıza riski yoktur.
Özel Tedarikçi Şirket aktif enerji bedelini fatura etmektedir. Reaktif enerji konusundan Dağıtım Şirketi sorumludur. Dolayısıyla, Reaktif enerji bedeli mevcut olur ise Dağıtım Şirketine ödeme yapılacaktır.
* Hesaplama Bilgileri
Aboneliğiniz için teklif edilen iskonto oranının yansıtılacağı birim fiyat, TEDAŞ tarifesi uyarınca elektrik enerjisi tüketim faturanızda yer alan birim enerji fiyatınızdır.
Birim fiyat üzerine yansıyacak indirim oranı, Sistem Kullanım Bedeli parametrelerini (Perakende Satış Hizmet Bedeli, Dağıtım Sistem Kullanım Bedeli, İletim Bedeli ve Kayıp-Kaçak Bedeli) etkilemeyecektir. Çünkü söz konusu bu bedeller aktif enerji tüketimi (kWh) üzerinden hesaplanmaktadır. Diğer taraftan, yeni birim fiyat ve toplam aktif enerji tüketimi çarpımına eşit olan enerji bedeline (TL) endeksli Enerji Fonu, TRT Payı, BTV kalemleri ile; tüm maliyet üzerinden hesaplanan KDV kalemi dolaylı olarak azalacak, ve tasarruf oranı fatura tutarına yansıyacaktır. Dolayısıyla, 12 aylık kullanımınızda yaklaşık 1 aylık tüketiminizden fazla bir kazanç sağlamış olacaksınız.

 


BPS Pe Poşet Ambalaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi © 2010

Şube(Showroom&Mağaza):
1739 Sk.No:8/A
Karşıyaka-İzmir/TÜRKİYE

Merkez:
Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Çiğli-İZMİR/TÜRKİYE
Tel: 0232.328 18 61 - Faks: 0232.323 01 30 - Gsm: 0532.345 76 96